Ruszają zapisy na WrocWalk Marathon 2021

Spacer na medal w biało-czerwonych barwach


W tym roku imprezą organizowaną przez Miasto Wrocław z okazji Święta Niepodległości będzie WrocWalk Marathon. Sama idea „spaceru na medal” i wydarzenie są znane Wrocławianom z lat 2018 i 2019 (w minionym roku obostrzenia związane z pandemią COVID-19 uniemożliwiły przeprowadzenie imprezy). Teraz, WrocWalk Marathon powraca w nieco innych, jesiennych okolicznościach i z nowym, patriotycznym motywem przewodnim.

11 listopada 2021 r. wszyscy chętni będą mieli możliwość zwiedzać Wrocław odwiedzając miejsca nie zawsze dostępne na co dzień; skorzystać ze specjalnych, okolicznościowych warsztatów i wydarzeń oraz wziąć udział w wyjątkowych, patriotycznych atrakcjach dodatkowych. Uczestnicy po wcześniejszym dokonaniu zapisu odbierają mapę – kartę uczestnika z zaznaczonymi punktami do odwiedzenia. W każdym z nich otrzymują pieczątkę i mogą (wedle uznania) zwiedzić dane miejsce lub skorzystać z dodatkowych aktywności (zależnie od lokalizacji). Czas pokonania wszystkich punktów nie jest istotny – w wydarzeniu liczy się jedynie udział, spacer po Wrocławiu oraz poznawanie historii miasta. Dodatkowo, na uczestników, którzy zbiorą wszystkie stemple, czeka na "mecie" medal – z wizerunkiem Orła Białego używanego w dwudziestoleciu międzywojennym i biało-czerwoną emalią.
W wydarzeniu mogą wziąć udział także drużyny, w tym osoby niepełnoletnie pod opieką dorosłych.

Do wyboru są trzy różne, tematyczne trasy: Wrocławskie Muzea i Kościoły, Trasa Sportowa (najdłuższa) oraz Rodzinna. W ramach pierwszej uczestnicy odwiedzą między innymi Muzeum Pana Tadeusza, Pałac Królewski, Arsenał Miejski, Wieżę Matematyczną, Katedrę Grekokatolicką św. Wincentego i św. Jakuba, Klasztor Bonifratrów czy Kościół Opatrzności Bożej. Druga trasa – zdecydowanie najdłuższa – ma punkty kontrolne zlokalizowane głównie we wrocławskich parkach i wśród terenów zielonych, na przykład w Parku Grabiszyńskim, Południowym, Szczytnickim, na Wyspie Słodowej czy na Stadionie Olimpijskim. Dodatkowo, w tych miejscach na uczestników czekają atrakcje sportowe (związane m. in. ze speedwayem, lakrosem, futbolem amerykańskim czy bulami/petanką). Trasa Rodzinna obejmuje punkty kontrolne znajdujące się w stosunkowo niewielkich odległościach od siebie, ale zapewniające rozrywkę również najmłodszym uczestnikom. W planie są między innymi: warsztaty muzyczne w Narodowym Forum Muzyki, wystawa lalek w Muzeum Teatru, zwiedzanie (wraz z przymierzaniem scenicznych strojów z minionych widowisk) Opery Wrocławskiej i Teatru Muzycznego Capitol oraz Starego Ratusza – Muzeum Miejskiego Wrocławia. 

Poza wspomnianymi trasami, przewidziano także specjalne atrakcje dodatkowe – patriotyczne inscenizacje historyczne przygotowane przez Stowarzyszenie Odra-Niemen i wystawy oraz akcje edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej. Do dyspozycji uczestników będą także stoiska Partnerów prezentujących swoje codzienne działania we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku – przykładowo: Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, Strefę Kultury Wrocław, Ekosystem sp. z o. o., Bank Żywności, Departament Zrównoważonego Rozwoju czy Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.

Chcemy przede wszystkim zaprosić wszystkich mieszkańców Wrocławia – zarówno mieszkających w Stolicy Dolnego Śląska od lat, jak i nowoprzybyłych do jeszcze lepszego poznania naszego wspólnego Miasta Spotkań – mówi Wojciech Gęstwa, dyrektor WrocWalk Marathon. – Poza tym, pokazujemy, że patriotyzm ma bardzo różne oblicza: od wspominania wydarzeń historycznych dzięki inscenizacjom i wystawom, przez działania proekologiczne i dbanie o lokalne środowisko naturalne, aż po reprezentowanie swojej małej ojczyzny w rozgrywkach sportowych i doskonalenie swojej formy fizycznej. Choć niejednokrotnie nie zdajemy sobie z tego sprawy, takie małe działania to także element patriotyzmu, który jest najważniejszym pojęciem, z którym należy zaznajomić uczestników każdej z form świętowania naszego najdonioślejszego święta narodowego – dodaje Gęstwa.

Zapisy do udziału we WrocWalk Marathon 2021 odbywają się za pomocą strony internetowej wydarzenia: TUTAJ. Koszt pakietu startowego (mapy, komina-szalika na szyję w biało-czerwonych barwach i opaski na ramię) wynosi 20 zł od osoby. W wydarzeniu nie obowiązuje limit wiekowy, można zgłaszać się indywidualnie lub w grupach. Początkowo, dostępnych jest 1400 pakietów startowych, zapisy trwają do wyczerpania zapasów lub 11 listopada rano. 


TRASA SPORTOWA - godz. 10.00 - 16.00

 1. Park Grabiszyński
 2. Park Południowy
 3. Park Skowroni
 4. Park Andersa
 5. Aquapark
 6. Hydropolis
 7. Park Szczytnicki- Hala Stulecia
 8. Stadion Olimpijski
 9. Wyspa Słodowa

TRASA RODZINNA - godz. 11.00 - 17.00

 1. Wieża Matematyczna
 2. plac Solny
 3. Opera Wrocławska
 4. Narodowe Forum Muzyki
 5. Muzeum Teatru
 6. Pomnik Bolesława Chrobrego
 7. Teatr Muzyczny Capitol
 8. Wyspa Słodowa
 9. Muzeum Pana Tadeusza
 10. Stary Ratusz

TRASA MUZEA I KOŚCIOŁY - godz. 11.00 - 18.00

 1. Muzeum Pana Tadeusza
 2. Pałac Królewski
 3. Cerkiew Katedralna Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy
 4. Arsenał Miejski
 5. Wieża Matematyczna
 6. Katedra Grekokatolicka Św. Wincentego i Jakuba
 7. Muzeum Poczty i Telekomunikacji
 8. Klasztor Bonifratrów
 9. Kościół Opatrzności Bożej
 10. Stary Ratusz

  Start z dowonego punktu, wspólna meta dla wszystkich tras: Rynek, okolice Pręgierza.