Rynek – serce miasta. Jest to jeden z największych rynków staromiejskich Europy. Miejsce organizacji wielu festiwali, wystaw, koncertów. To właśnie tutaj mieściła się oficjalna Strefa Kibica, w której fani piłki gromadzili się na transmisje meczów. Dzisiaj to miejsce przyciąga także lubiących dobrze zjeść, potańczyć w licznych dyskotekach, wypić kawę w ogródku i kupić kwiaty na przyległym Placu Solnym. A wszystko to nawet w środku nocy! (fot. Julo).
Ratusz – perła architektury gotyckiej i renesansowej. Posadowiony w Rynku, widoczny z każdej jego strony. W piwnicach Ratusza znajduje się Piwnica Świdnicka, jedna z najstarszych restauracji w Europie (fot. Kolossos).
Dzielnica Czterech Wyznań – miejsce, gdzie w bliskim sąsiedztwie znajdują się cztery świątynie różnych wyznań: katedra prawosławna, kościół rzymskokatolicki, kościół ewangelicko-augsburski i synagoga . To dlatego o Wrocławiu mówi się, że to miasto wielu spotkań (fot. Wikipedia).
Ostrów Tumski – wyspa, najstarsza część Wrocławia z gotycką katedrą św. Jana Chrzciciela. Popularne miejsce romantycznych spacerów i chwili odpoczynku od miejskiego zgiełku (fot.Robert A. Mason).
Panorama Racławicka – monumentalne malowidło o wymiarach 15 x 114 metrów (to powierzchnia, na której można zgromadzić 3525 ekranów 42-calowych!) Aby wyeksponować obraz przedstawiający ważną dla Polaków bitwę pod Racławicami z XVIII wieku, zbudowano w tym celu specjalne okrągłe muzeum (fot. Wikipedia).
Ogród Botaniczny – jeden z najstarszych w Europie, do którego przylega posiadające fascynującą kolekcję fauny i flory Muzeum Przyrodnicze, które jest najstarsze i największe w Polsce. Popularne miejsce odpoczynku wśród znajomej i nieco bardziej egzotycznej zieleni (fot. W. Zalewski).
Hala Stulecia – wybitne dzieło architektury i budownictwa z pocz. XX w. Została niedawno odnowiona i powiększona o centrum kongresowe, zgodnie z planami jej twórcy oraz wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pełni rolę hali wystawienniczej, sportowej i koncertowej (fot. R. Niedźwiedzki).
Wrocławska Fontanna Multimedialna – jedna z największych fontann w Europie. Na zielonej Pergoli, na której jest zainstalowana, w każdy weekend lata gromadzi szereg widzów zauroczonych grą świateł, muzyką i laserowymi pokazami (fot. archiwum MCS-u).
ZOO – najstarszy i największy (pod względem liczby wystawianych zwierząt) ogród zoologiczny w Polsce. Pokazy karmienia zwierząt gromadzą rzesze publiczności.
Aquapark Wrocław – największy park wodny w Polsce, z częścią halową i odkrytą, m.in. ze zjeżdżalniami, basenem solankowym, saunarium i leniwą rzeką (fot. Wrocławski Park Wodny S.A.)
Stadion Wrocław – jeden z trzech nowych stadionów powstałych w Polsce przed EURO 2012. Ma charakterystyczny, rozpoznawalny kształt lampionu, który wpisał się w panoramę miasta. Mieści 42 tysiące widzów. Na nim grają zdobywcy tytułu Mistrza Polski 2011/12, piłkarze WKS Śląska Wrocław. Elewację tworzy materiał, który wieczorem jest podświetlany na różne kolory (fot. R. Czyżykowski).
Park Szczytnicki – największy park w mieście, którego główną atrakcją jest Ogród Japoński, czyli kawałek Dalekiego Wschodu we Wrocławiu (fot. Kriskros).
Wrocławskie krasnoludki – najmniejsi mieszkańcy miasta. Często aby ich dostrzec, trzeba uważnie wpatrywać się w chodnik /kryją się np. przy schodkach/, inne przesiadują na latarniach. W IT są mapki, na których zaznaczono najpopularniejsze miejsca ich pobytu :) (fot. Pnapora).
Panoramę miasta można podziwiać z punktów widokowych, które znajdują się w samym jego centrum: na wieży katedry św. Jana Chrzciciela, na Wieży Matematycznej w gmachu głównym Uniwersytetu, na wieży katedry św. Marii Magdaleny oraz na wieży kościoła św. Elżbiety tuż obok Rynku.
Niezapomnianych wrażeń dostarczają również rejsy po Odrze statkami kursującymi między Starym Miastem a ZOO i Wyspą Opatowicką czy przejażdżka zabytkowym tramwajem z przystanku przy Operze do ZOO i Hali Stulecia. Do dyspozycji turystów i mieszkańców są takżerowery z miejskiej sieci wypożyczalni rowerowej.