Kąpielisko Morskie Oko przejdzie kolejne renowacje!

Kąpielisko Morskie Oko - największy i najpopularniejszy tego typu obiekt w mieście, było otwarte od 1 czerwca do 31 sierpnia. Nieprzerwanie przez cały ten czas przyciągało tłumy entuzjastów wodnych przygód. Liczba około 90 000 osób, które odwiedziły to miejsce, jest imponująca i pokazuje, że popularny “Morak” po przejściu renowacji budzi jeszcze większe zainteresowanie, niż wcześniej. MCS Wrocław idzie za ciosem i już zapowiada kolejne unowocześnienia, które czekają kąpielisko Morskie Oko w przyszłości.


Nowa jakość na popularnym kąpielisku


W przyszłości Młodzieżowe Centrum Sportu Wrocław planuje wprowadzić liczne atrakcje na swoim największym kąpielisku. Plany obejmują m.in. udostępnienie grilli, doskonałych do organizacji rodzinnych pikników, wodnych dmuchańców dla dzieci czy stref przeznaczonych do gier planszowych i przebywania ze zwierzętami domowymi. Dodatkowo, na terenie kąpieliska będą dostępne kajaki, umożliwiające aktywny wypoczynek na wodzie. W ramach modernizacji planowane jest również odnowienie pomostu.

W długofalowej wizji rozwoju obiektu znalazły się m.in. takie inwestycje jak siłownia zewnętrzna czy trampoliny. Kiedy będzie można spodziewać się zmian? Zanim odpowiemy na to pytanie, wróćmy do najważniejszych inwestycji, które zostały zrealizowane w mijającym roku.


Renowacje i inwestycje zrealizowane w ostatnim roku


Mijający rok przyniósł szereg istotnych zmian na terenie Kąpieliska Morskie Oko. Wśród najważniejszych zadań należy wymienić:


  1. Remont toalet zewnętrznych: Zrealizowany w maju 2023 roku, kosztujący 160 000 zł brutto. Dzięki pracom, wyraźnie wzrósł komfort korzystania z toalet.
  2. Dostawa, montaż i rozruch urządzeń technologii wody oraz automatyki: Inwestycja o wartości 1,4 mln zł brutto podniosła jakość wody.
  3. Remont pomieszczeń szatniowych wraz z instalacją elektryczną: Kosztujący 30 000 zł brutto, poprawił wygodę korzystania z infrastruktury
  4. Remont zbiorników popłucznych stacji oczyszczania wody: Kosztujący 70 100 zł brutto. Dzięki niemu jakość wody mogła wzrosnąć jeszcze bardziej.
  5. Remont zewnętrznych pryszniców: Kosztujący 123 100 zł brutto, znacznie poprawił dostępność dla osób z niepełnosprawnościami.
  6. Uzupełnienie piasku na plaży oraz boiskach plażowych: Kosztujące 43 000 zł brutto, sprawiło, że tereny te są jeszcze bardziej atrakcyjne i bezpieczne.
  7. Foliowanie zbiorników do napowietrzania wody: Kosztujące 124 000 zł brutto, przyczyniło się do utrzymania odpowiednich warunków dla flory i fauny wodnej.
  8. Prace naprawcze i renowacyjne przy zegarze oraz brodziku: Kosztujące 64 000 zł brutto, poprawiły elementy estetyczne na terenie kąpieliska.
  9. Zakup maszyn i urządzeń agrotechnicznych: Kosztujący 347 000 zł brutto, zwiększył efektywność działań związanych z utrzymaniem terenu.

Co zmieni się już w przyszłym sezonie?


W 2024 roku planowane jest utworzenie plenerowych stref aktywności. Strefy grillowania i międzypokoleniowej integracji społecznej, strefa sportowo-rekreacyjna z odpornymi na uszkodzenia urządzeniami do gier planszowych, ławki parkowe w zacienionych miejscach oraz kosze z woreczkami do sprzątania po zwierzętach domowych to elementy, które mają stworzyć przyjazne i zróżnicowane miejsce dla wszystkich odwiedzających.

Dodatkowo, MCS Wrocław pracuje nad tym, żeby na terenie kąpieliska pojawiła się wypożyczalnia sprzętu wodnego, umożliwiająca aktywny wypoczynek na wodzie. Wśród asortymentu miałyby się znaleźć m.in. kajaki, SUPy czy rowery wodne. Modernizacja zakłada również montaż wodnych instalacji dmuchanych dla dzieci oraz renowację pomostu.


Długofalowa wizja rozwoju Morskiego Oka


W długofalowej perspektywie Młodzieżowe Centrum Sportu Wrocław planuje wprowadzić jeszcze więcej nowych atrakcji. Wśród nich m.in. trampoliny czy siłownia zewnętrzna. Celem jednostki jest stworzenie kompleksu rekreacyjnego, który zaspokoi oczekiwania zarówno miłośników aktywnego wypoczynku, jak i tych poszukujących relaksu w komfortowych warunkach.

Planowana siłownia zewnętrzna ma być ogólnodostępna dla lokalnej społeczności. Projekt będzie realizowany przy współpracy z mieszkańcami, radą osiedla lub w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. W otoczeniu pojawi się również infrastruktura wspierająca, taka jak kosze na śmieci, parking rowerowy czy ławki. MCS będzie pracował nad rozwiązaniem, dzięki któremu przestrzeń zostanie zaaranżowana w taki sposób, żeby z siłowni można było korzystać niezależnie od funkcjonowania kąpieliska.


Prace porządkowe i dbanie o estetykę


Na Kąpielisku Morskie Oko we Wrocławiu regularnie podejmowane są działania mające na celu utrzymanie porządku i estetyki tego miejsca. Prace porządkowe obejmują utrzymanie czystości wokół akwenu, plaż i terenów rekreacyjnych. Dodatkowo, załoga dokładnie monitoruje stan infrastruktury, dbając o to, aby wszystkie urządzenia były sprawne, a otoczenie zachęcało do relaksu.

Prace porządkowe to również utrzymanie zieleni, pielęgnacja roślinności i dbałość o estetyczny wygląd terenu. Kąpielisko Morskie Oko staje się nie tylko miejscem rekreacji, ale także integralną częścią lokalnej społeczności, dostarczającą rozrywki i relaksu w harmonii z naturą.