Partnerzy

Stowarzyszenie Odra-Niemen

Stowarzyszenie Odra-Niemen od 2009 roku współpracuje z kombatantami. Odnawiamy polskie miejsca pamięci na Kresach. Działamy z Polonią i Polakami za granicą. Rozwijamy patriotyzm, edukację historyczną, wolontariat.

Instytut Pamięci Narodowej

Instytut Pamięci Narodowej został powołany do wielu zadań. Jednymi z nich jest gromadzenie dokumentów, prowadzenie badań naukowych oraz działalność w zakresie edukacji publicznej. Ponadto IPN ma za zadanie prowadzenie działalności związanej z upamiętnianiem historycznych wydarzeń, miejsc i postaci w dziejach walk i męczeństwa narodu polskiego w kraju i zagranicą oraz miejsc walki i męczeństwa innych narodów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od 8 listopada 1917 r. do 31 lipca 1990 r.

Centrum Historii Zajezdnia

Centrum Historii Zajezdnia to przestrzeń na różnego rodzaju projekty historyczne i wydarzenia kulturalne (koncerty, spektakle teatralne, debaty, konferencje itp.). Sercem Zajezdni jest wystawa główna „Wrocław 1945–2016" opowiadająca powojenne dzieje miasta i jego mieszkańców. Centrum to niezwykłe miejsce, gdyż znajduje się w byłej zajezdni autobusowej nr VII przy ulicy Grabiszyńskiej – to, tam narodziła się wrocławska „Solidarność". To sprawia, że Zajezdnia jest ważnym miejscem na mapie Wrocławia.

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego mieści się w głównym budynku uniwersyteckim, barokowym gmachu projektu Krzysztofa Tauscha. W skład Muzeum wchodzą następujące zabytkowe sale: Aula Leopoldyńska, Oratorium Marianum, trzy sale ekspozycyjne:Sala im. Romana Longchampsa, Sala im. Stefana Banacha, Sala Pod Filarem oraz Wieża Matematyczna.

Narodowe Forum Muzyki

Narodowe Forum Muzyki to przestrzeń w sercu Wrocławia, w której spotykają się ludzie połączeni zamiłowaniem do sztuki, by poczuć się wspólnotą. Zbudowane z myślą o architekturze służącej muzyce, a jednocześnie architekturze pięknej i ponadczasowej, jest jednym z największych i najbardziej cenionych obiektów koncertowych na świecie. Instytucja powstała z inicjatywy Andrzeja Kosendiaka, który pełni funkcję dyrektora.

Teatr Muzyczny Capitol

Teatr Muzyczny Capitol to jeden z najciekawszych budynków Wrocławia. Wzniesiony w 1929 roku, od razu zyskał miano najpiękniejszego kinoteatru w Europie. Jednak z wojennych bombardowań ocalała tylko część mieszcząca widownię i scenę: dziś niezwykle starannie odnowiona, zachwyca widzów elegancją spod znaku art déco.
Zabytkowe wnętrze otula nowoczesna architektura – w czasie przebudowy w latach 2011-2013 teatr powiększono czterokrotnie, tak by pomieścił wszystko, co potrzebne do realizacji dużych, efektownych spektakli muzycznych.

Muzeum Pana Tadeusza

Muzeum Pana Tadeusza to niepowtarzalne miejsce przyciągające pięknymi wnętrzami i efektowną wystawą pełną unikalnych obiektów i pomysłowych multimediów. Właśnie w sercu Wrocławia, w kamienicy Pod Złotym Słońcem, znajduje się jedyny istniejący rękopis „Pana Tadeusza”.

Muzeum Poczty i Telekomunikacji

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, mieszczące się w budynku dawnego Urzędu Czeków Pocztowych, to miejsce wyjątkowe na kulturalnej mapie Polski. Jako jedyne muzeum w kraju, zajmuje się obszernym zagadnieniem historii Poczty Polskiej oraz telekomunikacji. W zbiorach znajdują się: ponad 70 tysięcy eksponatów historycznych i teletechnicznych o charakterze użytkowym i artystycznym, jeden z największych zbiorów znaczków pocztowych polskich i zagranicznych oraz konne pojazdy pocztowe, w tym XIX-wieczny dwukabinowy dyliżans mieszczący 23 osoby.

Cerkiew Katedralna Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Prawosławna Katedra pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Zbudowany po raz pierwszy w 1265 r., odbudowany w 1465 r. kościół, został niemal całkowicie zniszczony podczas II wojny światowej. Przebudowany na początku lat 60. przez ortodoksyjna społeczność. Z zewnątrz kościół reprezentuje gotycka architekturę, wewnątrz został dostosowany do tradycji ortodoksyjnej z oddzielonym przedsionkiem, umieszczającym ikonostas i bizantyjskie freski.

Katedra Grekokatolicka Św. Wincentego i Jakuba

Pierwotnie kościół, utrzymany w stylu romańskim, był budowla trójnawowa, a jego fragmenty, pochodzące z XII w., zachowały się w ścianach świątyni do dzisiaj. Obecny kształt kościoła jest wynikiem rozbudowy rozpoczętej w połowie XIV w. W 1699 r. dobudowano południowa kruchtę, a obok niej wzniesiono kolumnę, na której stanęła statua Matki Bożej. W latach 1723–1727 po stronie południowej kościoła, na miejscu zburzonej starej kaplicy, powstała nowa – pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej. Autorem projektu kaplicy był Krzysztof Hackner, a fundatorem ówczesny opat klasztoru hrabia Ferdynand von Hochberg. W 1997 r. podczas Kongresu Eucharystycznego św. Jan Paweł II przekazał kościół św. Wincentego i św. Jakuba na katedrę Diecezji Wrocławsko-Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego.

Klasztor Bonifratrów

Bracia Zakonu Bonifratrów, zajmujący się chorymi przybyli do Wrocławia w 1711 r. Od razu przystąpili do budowy szpitala i kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej na Przedmieściu Oławskim. Kościół został zaprojektowany przez Matthiasa Steinlla i wybudowany w latach 1714–1722 przy ulicy Traugutta. Obiekt ten wart jest uwagi z powodu późnobarokowego wystroju, który przetrwał zawieruchy wojenne. Pod całym kościołem znajdują się krypty, służące do pochówków braci i fundatorów. W czasie II wojny światowej, podczas oblężenia Festung Breslau, w kryptach kościoła, zamienionych na szpital, bracia ukryli amerykańskich i radzieckich jeńców wojennych, głównie pilotów zestrzelonych nad Wrocławiem, z których przeżyło 98 osób.

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego jest jednostką pomocniczą Gminy Wrocław. Prowadzi kampanie społeczne uwrażliwiające na innych. Wspiera wrocławskie rodziny, działa na rzecz seniorów, rozwija miejski wolontariat, działa na rzecz wielokulturowości i mniejszości narodowych. Aktywizuje środowiska lokalne i zachęcamy do aktywnego udziału w życiu kulturalnym, sportowym, społecznym. Organizuje szereg wydarzeń i wspieramy działania wrocławskich organizacji pozarządowych

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. – MPK Wrocław to miejska spółka przewozowa. Pasażerów wozi tramwajami, których ma aż 240 oraz 347 autobusami. Dodatkowo, podwykonawcy posiadają łącznie 100 autobusów (firma Michalczewski - 70 autobusów, a firma Mobilis - 30 pojazdów). Wciąż wymienia tabor na coraz lepszy i nowszy.

Straż Miejska

 

Straż Miejska to umundurowana formacja utworzona w 1991 r. przez Radę Miasta mająca na celu ochronę ładu i porządku publicznego na terenie Wrocławia. Wrocławska straż miejska wpisała się na dobre w funkcjonowanie, jak i krajobraz miasta, która już od trzydziestu lat realizuje w nim swoje zadania ustawowe.

Aquapark

Aquapark Wrocław to jeden z największych parków wodnych w Polsce, podzielony na cztery strefy. Basen rekreacyjny z 9 zjeżdżalniami, jacuzzi, basenem solankowym, leniwą rzeką oraz strefą dla dzieci to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. W Strefie Saunarium można się zrelaksować korzystając z grodu i 14-stu różnych saun. Strefa Fitness&Siłownia, wyposażona w urozmaicony sprzęt sportowy pozwoli na wykonanie odpowiedniego treningu. Na osoby lubiące pływać czeka 25-metrowy Basen Sportowy.

Hydropolis

Hydropolis to unikatowe centrum wiedzy, które łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Odkrywa procesy, w których bierze udział woda – niezwykła substancja, z którą każdy z nas styka się na co dzień, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z jej istoty. Zgromadzone tam technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw. .

AKŻ Spartanie

„Amatorski Klub Żużlowy “Spartanie” rozpoczął oficjalnie działalność w 2020 roku. W skład drużyny wchodzą zarówno doświadczeni amatorzy sportu żużlowego, mający na swoim koncie zwycięstwa w turniejach na torach w Polsce i zagranicą, ale także zawodnicy dopiero rozpoczynający przygodę z amatorskim żużlem. Oprócz treningów i startów w zawodach, na co dzień Spartanie angażują się także w akcje charytatywne w mieście, m.in. wspierając wrocławskie schroniska dla zwierząt lub leczenie potrzebujących dzieci.

Panthers Wrocław

 

Wrocławski klub sportów amerykańskich zrzeszający sekcje sportów takich jak Futbol amerykański, Softball czy Lacrosse. Wielokrotny Mistrz Polski i Mistrz Europy, zdobywca prestiżowych nagród we wszystkich reprezentowanych sportach. 

Hala Stulecia

 

Dziś Hala Stulecia jest miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców miasta, turystów, sympatyków architektury i urbanistyki. Ponadczasowa bryła wraz z otaczającymi ją terenami zielonymi stanowi wyjątkowe miejsce spotkań, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Organizatorzy największych wydarzeń kulturalnych, sportowych oraz biznesowych z całego świata zabiegają o wynajem unikalnych przestrzeni. Wpisanie kompleksu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2006 potwierdziło szczególny status obiektów i przestrzeni, które są wizytówką współczesnego Dolnego Śląska i Wrocławia.

Muzeum Miejskie Wrocławia

 

Muzeum Miejskie Wrocławia powstało w 2000 roku z połączenia kilku samorządowych instytucji muzealnych. Dyrektorem połączonych placówek jest dr Maciej Łagiewski.

W skład Muzeum Miejskiego Wrocławia wchodzi siedem oddziałów o różnym profilu działalności: Muzeum Archeologiczne, Muzeum Historyczne, Muzeum Sztuki Medalierskiej, Muzeum Militariów, Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, Muzeum Sztuki Cmentarnej oraz Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego.

Siedzibami Muzeum Miejskiego są: Stary Ratusz, Pałac Królewski, Arsenał Miejski oraz Stary Cmentarz Żydowski – doskonale znane wrocławianom i turystom miejsca. Prawie wszystkie położone są w sercu Wrocławia, w Rynku lub na jego obrzeżach. Tutaj zmierzają wycieczki, tutaj spacerują wrocławianie, tu też odbywają się wystawy, koncerty, konferencje, spotkania kulturalne i naukowe oraz uroczystości miejskie.

Wszystkie obiekty Muzeum Miejskiego Wrocławia są zabytkami, które dla Śląska mają ogromne znaczenie historyczne, społeczne i kulturowe.

Muzeum prowadzi bogatą działalność wystawienniczą, naukową i edukacyjną poświęconą historii i sztuce Wrocławia od czasów najdawniejszych po współczesne.

Ekosystem

 

Spółka zajmuje się organizowaniem i nadzorowaniem zadań związanych z całorocznym utrzymaniem czystości i porządku na terenie gminy Wrocław oraz odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych. Istotnym elementem realizowanych zadań są też działania edukacyjne, dotyczące m.in. segregacji odpadów, ograniczenia ich powstawania i recyklingu.

Wrocławski Instytut Kultury

 

Działalność Wrocławskiego Instytutu Kultury lokuje się pomiędzy instytucjami artystycznymi, skupionymi na tworzeniu i animowaniu sztuki, a centrami kultury, których głównym zadaniem jest edukacja artystyczna i kulturowa. Główną siedzibą Instytutu jest zlokalizowana w centrum miasta Barbara (ul. Świdnicka 8b).

Opera Wrocławska

 

Opera Wrocławska jest jednym z największych i najbardziej znaczących teatrów operowych w Polsce. Ten wspaniały, klasycystyczny gmach, znajdujący się w sercu naszego pięknego miasta, posiada bogatą i barwną historię. Tradycje operowe we Wrocławiu sięgają połowy XVII wieku. Opera Wrocławska zaprasza do wspólnego świętowania! W ramach WrocWalk Marathonu uczestnicy będą mogli skorzystać z strefy edukacyjnej, gdzie będą czekały kostiumy z archiwalnych przedstawień oraz rekwizyty - w sam raz do przymierzania i robienia pamiątkowych zdjęć.

Szkoły Eruopejskie, Liceum Szkół Mundurowych

 

Liceum Służb Mundurowych we Wrocławiu to nowoczesna placówka edukacyjna, w której uczniowie zdobywają przyszłościowy zawód, to także wyjątkowe miejsce spotkań młodych ludzi, którzy pragną realizować swoje pasje oraz marzenia. Kadra dydaktyczna i doradcy zawodowi podpowiadają, jak rozwijać praktyczną wiedzę, zdobywać doświadczenie zawodowe we współczesnych realiach oraz odnaleźć się w dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.

Wrocławski Szkolny Związek Sportowy

 

Wrocławski Szkolny Związek Sportowy zajmuje się sportem i rekreacją dzieci i młodzieży szkolnej. Ponadto, realizują programy dla starszych mieszkańców Wrocławia, a są nimi m.in. Trener Osiedlowy oraz Trener Senioralny.