Ułatwienia dostępu
Stowarzyszenie Odra-Niemen od 2009 roku współpracuje z kombatantami. Odnawiamy polskie miejsca pamięci na Kresach. Działamy z Polonią i Polakami za granicą. Rozwijamy patriotyzm, edukację historyczną, wolontariat.
Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego mieści się w głównym budynku uniwersyteckim, barokowym gmachu projektu Krzysztofa Tauscha. W skład Muzeum wchodzą następujące zabytkowe sale: Aula Leopoldyńska, Oratorium Marianum, trzy sale ekspozycyjne:Sala im. Romana Longchampsa, Sala im. Stefana Banacha, Sala Pod Filarem oraz Wieża Matematyczna.
Muzeum Pana Tadeusza to niepowtarzalne miejsce przyciągające pięknymi wnętrzami i efektowną wystawą pełną unikalnych obiektów i pomysłowych multimediów. Właśnie w sercu Wrocławia, w kamienicy Pod Złotym Słońcem, znajduje się jedyny istniejący rękopis „Pana Tadeusza”.
Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, mieszczące się w budynku dawnego Urzędu Czeków Pocztowych, to miejsce wyjątkowe na kulturalnej mapie Polski. Jako jedyne muzeum w kraju, zajmuje się obszernym zagadnieniem historii Poczty Polskiej oraz telekomunikacji. W zbiorach znajdują się: ponad 70 tysięcy eksponatów historycznych i teletechnicznych o charakterze użytkowym i artystycznym, jeden z największych zbiorów znaczków pocztowych polskich i zagranicznych oraz konne pojazdy pocztowe, w tym XIX-wieczny dwukabinowy dyliżans mieszczący 23 osoby.
Bracia Zakonu Bonifratrów, zajmujący się chorymi przybyli do Wrocławia w 1711 r. Od razu przystąpili do budowy szpitala i kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej na Przedmieściu Oławskim. Kościół został zaprojektowany przez Matthiasa Steinlla i wybudowany w latach 1714–1722 przy ulicy Traugutta. Obiekt ten wart jest uwagi z powodu późnobarokowego wystroju, który przetrwał zawieruchy wojenne. Pod całym kościołem znajdują się krypty, służące do pochówków braci i fundatorów. W czasie II wojny światowej, podczas oblężenia Festung Breslau, w kryptach kościoła, zamienionych na szpital, bracia ukryli amerykańskich i radzieckich jeńców wojennych, głównie pilotów zestrzelonych nad Wrocławiem, z których przeżyło 98 osób.
Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego jest jednostką pomocniczą Gminy Wrocław. Prowadzi kampanie społeczne uwrażliwiające na innych. Wspiera wrocławskie rodziny, działa na rzecz seniorów, rozwija miejski wolontariat, działa na rzecz wielokulturowości i mniejszości narodowych. Aktywizuje środowiska lokalne i zachęcamy do aktywnego udziału w życiu kulturalnym, sportowym, społecznym. Organizuje szereg wydarzeń i wspieramy działania wrocławskich organizacji pozarządowych
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. – MPK Wrocław to miejska spółka przewozowa. Pasażerów wozi tramwajami, których ma aż 240 oraz 347 autobusami. Dodatkowo, podwykonawcy posiadają łącznie 100 autobusów (firma Michalczewski - 70 autobusów, a firma Mobilis - 30 pojazdów). Wciąż wymienia tabor na coraz lepszy i nowszy.
Straż Miejska to umundurowana formacja utworzona w 1991 r. przez Radę Miasta mająca na celu ochronę ładu i porządku publicznego na terenie Wrocławia. Wrocławska straż miejska wpisała się na dobre w funkcjonowanie, jak i krajobraz miasta, która już od trzydziestu lat realizuje w nim swoje zadania ustawowe.
AKŻ Spartanie to amatorski klub żużlowy, który powstał w 2020 roku i zrzesza aktywnych zawodników z Wrocławia i okolic. Współpracują ściśle z zawodowym klubem WTS Betard Sparta Wrocław oraz regularnie trenują na torze Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu. Ich zawodnicy regularnie odnoszą sukcesy sportowe w najważniejszych zawodach żużla amatorskiego w Polsce i Europie. Ponadto, aktywnie uczestniczą w miejskich wydarzeniach, propagując sport żużlowy oraz angażują się w działania charytatywne.
Wrocławski klub sportów amerykańskich zrzeszający sekcje sportów takich jak Futbol amerykański, Softball czy Lacrosse. Wielokrotny Mistrz Polski i Mistrz Europy, zdobywca prestiżowych nagród we wszystkich reprezentowanych sportach.
Opera Wrocławska jest jednym z największych i najbardziej znaczących teatrów operowych w Polsce. Ten wspaniały, klasycystyczny gmach, znajdujący się w sercu naszego pięknego miasta, posiada bogatą i barwną historię. Tradycje operowe we Wrocławiu sięgają połowy XVII wieku. Opera Wrocławska zaprasza do wspólnego świętowania! W ramach WrocWalk Marathonu uczestnicy będą mogli skorzystać z strefy edukacyjnej, gdzie będą czekały kostiumy z archiwalnych przedstawień oraz rekwizyty - w sam raz do przymierzania i robienia pamiątkowych zdjęć.
Wrocławski Szkolny Związek Sportowy zajmuje się sportem i rekreacją dzieci i młodzieży szkolnej. Ponadto, realizują programy dla starszych mieszkańców Wrocławia, a są nimi m.in. Trener Osiedlowy oraz Trener Senioralny.
Jedna z najważniejszych instytucji kultury w Polsce. Powstał we Lwowie w roku 1817 z woli Józefa Maksymiliana hrabiego Ossolińskiego (1748-1826). W roku 1946 Ossolineum przeniosło się do Wrocławia, a jego siedzibą stał się XVII-wieczny, barokowy budynek przedwojennego Gimnazjum Św. Macieja (klasztoru Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą).
Zakład Narodowy im. Ossolińskich to więc trwająca od przeszło 200 lat działalność biblioteczna i muzealna, a z czasem też wydawnicza, naukowa i kulturalna. Dziś w ramach Zakładu działają:
Biblioteka Ossolineum, Muzeum Książąt Lubomirskich, Wydawnictwo Ossolineum oraz Muzeum Pana Tadeusza.
Ossolińskie zbiory liczą około dwa miliony jednostek. Składają się z książek, czasopism, rękopisów, dokumentów, starych druków, rysunków, rycin, obrazów, ekslibrisów, medali, monet, pieczęci, map i planów, plakatów, broszur, afiszy, zbiorów mikroformowych i cyfrowych. Na co dzień są one udostępniane czytelnikom na miejscu w ośmiu czytelniach. Czasowo są też prezentowane na wystawach w obu muzeach i bibliotece
Katedra św. Marii Magdaleny we Wrocławiu gotycki kościół we Wrocławiu, między ulicami Szewską i Łaciarską w pobliżu Rynku, dawniej jedna z dwóch far miejskich (obok kościoła św. Elżbiety), obecnie katedra diecezji wrocławskiej Kościoła Polskokatolickiego w RP, należąca do parafii pod tym samym wezwaniem. Od 1523 pierwsza świątynia protestancka we Wrocławiu.
Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Wrocławski jest stowarzyszeniem skupiającym artystów Dolnego Śląska. We Wrocławiu działa od marca 1946 roku. Obecnie związek liczy 460 członków.
ZPAP Okręg Wrocławski mieści się przy uliczce Jatki 1-2 w pięknej kamieniczce, pierwszej od strony ulicy Kiełbaśniczej. Uliczka Jatki w godzinach nocnych jest zamknięta z obu stron. Od ulicy Odrzańskiej strzeże ją stadko zwierząt, które jest jednocześnie pomnikiem o nazwie Ku Czci Zwierząt Rzeźnych.
Jatki to malownicza, 63-metrowej długości, ujęta w dwa rzędy zabytkowych kamienic uliczka, mieszcząca się nieopodal Rynku. Niegdyś pełniła ona jedynie funkcję użytkową - mieszkańcy Wrocławia udawali się na Stare Jatki, aby zrobić zakupy w tamtejszych kramach mięsnych.
Istnienie wrocławskich wodociągów liczy się od 1871 roku, kiedy to uruchomiono zakład Na Grobli, jednak historia zaopatrzenia miasta w wodę sięga średniowiecza. Pod obecną nazwą MPWiK działa od 1952 roku. 12 lipca 2011 r. MPWiK Sp. z o.o. zostało przekształcone w spółkę akcyjną Gminy Wrocław.
WKS Śląsk Wrocław to zespół piłkarzy ręcznych, występujący na najwyższym stopniu rozgrywkowym w Polsce. Drużyna z Wrocławia jest jednym z najbardziej utytułowanych klubów w Polsce. W przeszłości sięgali piętnastokrotnie po tytuł mistrzowski. Jest to ich pierwszy sezon w ORLEN Superlidze, po kilku latach przerwy. Oprócz seniorskiego zespołu są również drużyny Akademii, w której występuje blisko 200 zawodników.
AZS Wratislavia Wrocław to klub sportowy z bardzo bogatą historią sięgającą 1945 roku. Klub wyszkolił liczną rzeszę reprezentantów Polski, którzy zdobywali najwyższe laury na sportowych arenach Polski, Europy i świata oraz reprezentowali nasz kraj na wielu igrzyskach olimpijskich. Sekcje Klubu to: wioślarstwo, szermierka, kolarstwo górskie, szachy, brydż sportowy.
Sekcja szermiercza AZS Wratislavia Wrocław jest jedną z najprężniej działających jednostek w klubie. Specjalizuje się głównie w szpadzie i odnosi wiele sukcesów na poziomie krajowym i międzynarodowym. Zawodnicy sekcji regularnie zdobywają tytuły mistrzowskie, zarówno indywidualnie, jak i drużynowo. Są powoływani do reprezentacji Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. Jednym z najważniejszych osiągnięć jest sześciokrotnie z rzędu zdobycie tytułu Mistrza Polski przez męską drużynę seniorów co świadczy o dominacji na polskiej arenie szermierczej. Sekcja stawia na rozwój młodzieży, organizując liczne treningi i turnieje, które pomagają młodym zawodnikom zdobywać doświadczenie i odnosić sukcesy w różnych kategoriach wiekowych. Działa w ramach rozwoju młodych talentów, jak i wsparcia dla bardziej doświadczonych zawodników.
Urząd Marszałkowski jest aparatem pomocniczym zarządu województwa, który zapewnia obsługę komisji organów wykonawczych i uchwałodawczych. Odpowiada za wykonywanie zadań wynikających z ustawy o samorządzie województwa oraz innych przepisów prawa. Marszałek województwa pełni funkcje organizacyjne i reprezentacyjne.
Najstarsze kino studyjne w stolicy Dolnego Śląska.
DCF to najbardziej kameralne kino Wrocławia znajdujące się w samym sercu miasta, jego tradycja sięga 113 lat. Jest miejscem z nietuzinkowym repertuarem czerpiącym ze światowego, europejskiego i polskiego kina, opartym na autorskich okołofilmowych wydarzeniach. Instytucja pełni znaczącą rolę we współorganizacji międzynarodowych festiwali jak Millennium Docs Against Gravity, MFF mBank Nowe Horyzonty, czy innowacyjnego Festiwalu Korelacje. Kino DCF to przestrzeń spotkań z twórcami, autorami, animatorami kultury, a także przestrzeń dialogu i swobodnego dzielenia się filmowymi emocjami.
W Centrum Historii Zajezdnia opowiadamy Wrocław. Główną atrakcją jest wystawa stała „Wrocław 1945–2016” – scenograficzna, interaktywna i multimedialna ekspozycja wzbogacona tysiącami zdjęć, materiałami audio-wideo oraz oryginalnymi i wyjątkowymi eksponatami. Ponadto odbywają się również liczne wystawy i ekspozycje czasowe i okazjonalne.
Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego (oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia). Głównym celem muzeum jest prezentowanie i promowanie dorobku wrocławskiej sceny teatralnej, uważanej za jedną z najważniejszych w Europie, ze szczególnym naciskiem na przypomnienie postaci jej wybitnego twórcy - Henryka Tomaszewskiego
Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu jest jednostką organizacyjną Gminy Wrocław.
Zarządzamy siecią 1075 km dróg publicznych we Wrocławiu o łącznej powierzchni 8783 tys. m2. Mamy pod opieką 20 tys. wpustów deszczowych i studzienek, 15 tys. opraw oświetlenia ulicznego, 111 mostów (najstarszy z nich to most Świętej Klary z 1799 r., łączący Wyspę Młyńską z Wyspą Słodową) oraz iluminację 120 zabytkowych obiektów (budynki miejskie, kościoły, gmachy bibliotek i muzeów), które oświetlamy, wykorzystując do tego 3647 tys. lamp.
Pod naszą opieką znajdują się też pomniki, rzeźby oraz fontanny miejskie. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu odpowiada również za stan techniczny elementów infrastruktury na 1800 wrocławskich przystankach oraz za oświetlenie gazowe 98 zabytkowych latarni Ostrowa Tumskiego.
W imieniu władz Wrocławia i osób tu mieszkających zarządzamy terenami zieleni, które zostały oddane pod naszą opiekę, takie jak: parki, skwery, zieleń przyuliczna, fosa miejska, lasy komunalne, lasy państwowe przekazane Gminie Wrocław w zarząd, tereny rolne, niezabudowane, przekazane ZZM w zarząd. Poza utrzymaniem roślinności dbamy także o place zabaw, siłownie, urządzenia sportowe, małą architekturę, urządzenia wodno-melioracyjne, instalacje przeciwpowodziowe, studnie i inną infrastrukturę, jeśli stanowią własność Gminy Wrocław i znajdują się na podległych nam obszarach. Koordynujemy prace związane z utrzymaniem tych terenów, ale także przygotowujemy i prowadzimy inwestycje w przedstawionym zakresie.
Niekiedy dotyczą też miejsc, które dopiero przekazywane są do nas. Współpracujemy z wieloma jednostkami miejskimi, zwłaszcza jeśli planują działania w naszej branży.
Wrocławski Teatr Lalek, prowadzony przez Janusza Jasińskiego i Jakuba Kroftę, koncentruje się na nowej polskiej dramaturgii, współpracując z artystami z doświadczeniem w teatrze dla dorosłych. W repertuarze łączy tradycyjne formy lalkowe z nowoczesnymi technikami, takimi jak projekcje multimedialne i taniec współczesny. Teatr angażuje się również w działania społeczne i edukacyjne, oferując warsztaty i spektakle dla dzieci z różnymi potrzebami. Organizuje przegląd teatralny oraz projekty włączające, dążąc do zwiększenia dostępności sztuki.
WROsklep został stworzony z miłości do naszego miasta – przez jego miłośników, dla jego miłośników.
Znajdziecie tu wyjątkowe wrocławskie bluzy i T-shirty, które idealnie wpisują się w miejski styl! Do tego mnóstwo przydatnych gadżetów na co dzień. Wszystko z unikatowym wrocławskim akcentem, którego nie znajdziecie nigdzie indziej
Wybierając produkty WROsklep z unikatową interpretacją herbu, otrzymujesz coś więcej niż tylko przedmioty – otrzymujesz kawałek wrocławskiej historii.