Partnerzy

Stowarzyszenie Odra-Niemen

Stowarzyszenie Odra-Niemen od 2009 roku współpracuje z kombatantami. Odnawiamy polskie miejsca pamięci na Kresach. Działamy z Polonią i Polakami za granicą. Rozwijamy patriotyzm, edukację historyczną, wolontariat.

Muzeum Śląska Wrocław

Muzeum Śląska Wrocław to miejsce, w którym każdy zwiedzający może poznać ponad 75 lat historii WKS – przede wszystkim drużyny piłkarskiej. Goście dowiedzą się między innymi szczegółów dotyczących życia zasłużonych piłkarzy, zobaczą historyczne herby Śląska, obejrzą gole strzelone w europejskich pucharach i stadiony, na których futboliści rozgrywali swoje domowe mecze.

Ekspozycja jest podzielona na poszczególne etapy historii miasta i Śląska, między innymi: Klub na gruzach miasta (1945-1956), Historyczny awans w 1964 r., Złote lata 70, czy Powrót na szczyt. W muzeum znajdują się również: artefakty z przeszłości (dokumenty, proporce itp.), wypowiedzi zawodników, historyczne fotografie, materiały wideo i rotunda poświęcona stadionom. Do tego fotobudka oraz trójwymiarowa, przestrzenna „piłka” z projektorem znajdującym się za nią, służąca jako ekran do wyświetlania piłkarskich impresji. Odnotowano także aspekt kibicowski – poprzez prezentację zapisu oprawy meczowej za pomocą projektora.

Od strony promenad – pod trybunami, po przejściu muzeum – znajduje się strefa aktywności dla dzieci i młodzieży, z bezpiecznymi, przestrzennymi urządzeniami do zabawy. Zaraz obok zlokalizowany jest Browar Stu Mostów – Sports Bar.

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego mieści się w głównym budynku uniwersyteckim, barokowym gmachu projektu Krzysztofa Tauscha. W skład Muzeum wchodzą następujące zabytkowe sale: Aula Leopoldyńska, Oratorium Marianum, trzy sale ekspozycyjne:Sala im. Romana Longchampsa, Sala im. Stefana Banacha, Sala Pod Filarem oraz Wieża Matematyczna.

Teatr Muzyczny Capitol

Teatr Muzyczny Capitol to jeden z najciekawszych budynków Wrocławia. Wzniesiony w 1929 roku, od razu zyskał miano najpiękniejszego kinoteatru w Europie. Jednak z wojennych bombardowań ocalała tylko część mieszcząca widownię i scenę: dziś niezwykle starannie odnowiona, zachwyca widzów elegancją spod znaku art déco.
Zabytkowe wnętrze otula nowoczesna architektura – w czasie przebudowy w latach 2011-2013 teatr powiększono czterokrotnie, tak by pomieścił wszystko, co potrzebne do realizacji dużych, efektownych spektakli muzycznych.

Muzeum Pana Tadeusza

Muzeum Pana Tadeusza to niepowtarzalne miejsce przyciągające pięknymi wnętrzami i efektowną wystawą pełną unikalnych obiektów i pomysłowych multimediów. Właśnie w sercu Wrocławia, w kamienicy Pod Złotym Słońcem, znajduje się jedyny istniejący rękopis „Pana Tadeusza”.

Muzeum Poczty i Telekomunikacji

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, mieszczące się w budynku dawnego Urzędu Czeków Pocztowych, to miejsce wyjątkowe na kulturalnej mapie Polski. Jako jedyne muzeum w kraju, zajmuje się obszernym zagadnieniem historii Poczty Polskiej oraz telekomunikacji. W zbiorach znajdują się: ponad 70 tysięcy eksponatów historycznych i teletechnicznych o charakterze użytkowym i artystycznym, jeden z największych zbiorów znaczków pocztowych polskich i zagranicznych oraz konne pojazdy pocztowe, w tym XIX-wieczny dwukabinowy dyliżans mieszczący 23 osoby.

Klasztor Bonifratrów

Bracia Zakonu Bonifratrów, zajmujący się chorymi przybyli do Wrocławia w 1711 r. Od razu przystąpili do budowy szpitala i kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej na Przedmieściu Oławskim. Kościół został zaprojektowany przez Matthiasa Steinlla i wybudowany w latach 1714–1722 przy ulicy Traugutta. Obiekt ten wart jest uwagi z powodu późnobarokowego wystroju, który przetrwał zawieruchy wojenne. Pod całym kościołem znajdują się krypty, służące do pochówków braci i fundatorów. W czasie II wojny światowej, podczas oblężenia Festung Breslau, w kryptach kościoła, zamienionych na szpital, bracia ukryli amerykańskich i radzieckich jeńców wojennych, głównie pilotów zestrzelonych nad Wrocławiem, z których przeżyło 98 osób.

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego jest jednostką pomocniczą Gminy Wrocław. Prowadzi kampanie społeczne uwrażliwiające na innych. Wspiera wrocławskie rodziny, działa na rzecz seniorów, rozwija miejski wolontariat, działa na rzecz wielokulturowości i mniejszości narodowych. Aktywizuje środowiska lokalne i zachęcamy do aktywnego udziału w życiu kulturalnym, sportowym, społecznym. Organizuje szereg wydarzeń i wspieramy działania wrocławskich organizacji pozarządowych

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. – MPK Wrocław to miejska spółka przewozowa. Pasażerów wozi tramwajami, których ma aż 240 oraz 347 autobusami. Dodatkowo, podwykonawcy posiadają łącznie 100 autobusów (firma Michalczewski - 70 autobusów, a firma Mobilis - 30 pojazdów). Wciąż wymienia tabor na coraz lepszy i nowszy.

Straż Miejska

 

Straż Miejska to umundurowana formacja utworzona w 1991 r. przez Radę Miasta mająca na celu ochronę ładu i porządku publicznego na terenie Wrocławia. Wrocławska straż miejska wpisała się na dobre w funkcjonowanie, jak i krajobraz miasta, która już od trzydziestu lat realizuje w nim swoje zadania ustawowe.

AKŻ Spartanie

„Amatorski Klub Żużlowy “Spartanie” rozpoczął oficjalnie działalność w 2020 roku. W skład drużyny wchodzą zarówno doświadczeni amatorzy sportu żużlowego, mający na swoim koncie zwycięstwa w turniejach na torach w Polsce i zagranicą, ale także zawodnicy dopiero rozpoczynający przygodę z amatorskim żużlem. Oprócz treningów i startów w zawodach, na co dzień Spartanie angażują się także w akcje charytatywne w mieście, m.in. wspierając wrocławskie schroniska dla zwierząt lub leczenie potrzebujących dzieci.

Panthers Wrocław

 

Wrocławski klub sportów amerykańskich zrzeszający sekcje sportów takich jak Futbol amerykański, Softball czy Lacrosse. Wielokrotny Mistrz Polski i Mistrz Europy, zdobywca prestiżowych nagród we wszystkich reprezentowanych sportach. 

Hala Stulecia

 

Dziś Hala Stulecia jest miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców miasta, turystów, sympatyków architektury i urbanistyki. Ponadczasowa bryła wraz z otaczającymi ją terenami zielonymi stanowi wyjątkowe miejsce spotkań, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Organizatorzy największych wydarzeń kulturalnych, sportowych oraz biznesowych z całego świata zabiegają o wynajem unikalnych przestrzeni. Wpisanie kompleksu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2006 potwierdziło szczególny status obiektów i przestrzeni, które są wizytówką współczesnego Dolnego Śląska i Wrocławia.

Opera Wrocławska

 

Opera Wrocławska jest jednym z największych i najbardziej znaczących teatrów operowych w Polsce. Ten wspaniały, klasycystyczny gmach, znajdujący się w sercu naszego pięknego miasta, posiada bogatą i barwną historię. Tradycje operowe we Wrocławiu sięgają połowy XVII wieku. Opera Wrocławska zaprasza do wspólnego świętowania! W ramach WrocWalk Marathonu uczestnicy będą mogli skorzystać z strefy edukacyjnej, gdzie będą czekały kostiumy z archiwalnych przedstawień oraz rekwizyty - w sam raz do przymierzania i robienia pamiątkowych zdjęć.

Wrocławski Szkolny Związek Sportowy

 

Wrocławski Szkolny Związek Sportowy zajmuje się sportem i rekreacją dzieci i młodzieży szkolnej. Ponadto, realizują programy dla starszych mieszkańców Wrocławia, a są nimi m.in. Trener Osiedlowy oraz Trener Senioralny.

 

  

Zakład Narodowy im. Ossolińskich

 

Jedna z najważniejszych instytucji kultury w Polsce. Powstał we Lwowie w roku 1817 z woli Józefa Maksymiliana hrabiego Ossolińskiego (1748-1826). W roku 1946 Ossolineum przeniosło się do Wrocławia, a jego siedzibą stał się XVII-wieczny, barokowy budynek przedwojennego Gimnazjum Św. Macieja (klasztoru Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą).

Zakład Narodowy im. Ossolińskich to więc trwająca od przeszło 200 lat działalność biblioteczna i muzealna, a z czasem też wydawnicza, naukowa i kulturalna. Dziś w ramach Zakładu działają:

Biblioteka Ossolineum, Muzeum Książąt Lubomirskich, Wydawnictwo Ossolineum oraz Muzeum Pana Tadeusza.

Ossolińskie zbiory liczą około dwa miliony jednostek. Składają się z książek, czasopism, rękopisów, dokumentów, starych druków, rysunków, rycin, obrazów, ekslibrisów, medali, monet, pieczęci, map i planów, plakatów, broszur, afiszy, zbiorów mikroformowych i cyfrowych. Na co dzień są one udostępniane czytelnikom na miejscu w ośmiu czytelniach. Czasowo są też prezentowane na wystawach w obu muzeach i bibliotece

Piekarnia Familijna

 

Familijna, czyli Wielka Rodzina.

Najważniejsze, co może dać rodzina, to stabilność i bezpieczeństwo.

Od początku istnienia firmy, karty historii zapisuje rodzina Kowalczyków. Familijną firmę, opartą na rodzinnych wartościach, pasji oraz zaangażowaniu Państwo Kowalczyk prowadzą wraz z synami, tworząc silną i rozpoznawalną markę najwyższej jakości wyrobów piekarniczych, cukierniczych i gastronomicznych.Misja firmy, niezmienne od ponad 30 lat, towarzyszy Właścicielom na każdym etapie rozwoju firmy. W jej myśl, Familijna tworzy Wielką Rodzinę ze wszystkimi, u których gości ze swoimi wypiekami.

Muzeum "Panorama Racławicka"

 

Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Muzeum „Panorama Racławicka” to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt XIX-wiecznej kultury masowej. Dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka z lat 1893–1894 upamiętnia 100. rocznicę insurekcji kościuszkowskiej. Wielkie malowidło (15 × 114 m) dzięki ze­spoleniu poszczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicz­nych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście) „przenosi” widza w inną rzeczywistość i inny czas.

WKS Śląsk Wrocław

 

Śląsk Wrocław to klub sportowy z ponad 75 letnią wspaniałą historią, wypełnioną triumfami i osiągnięciami. Klub ten może poszczycić się dwoma tytułami mistrza Polski zdobytymi w 1977 i 2012 roku oraz trzema wicemistrzostwami Polski 1978,1982 oraz 2011. Śląsk Wrocław reprezentowało wielu znakomitych piłkarzy oraz utalentowani trenerzy, których praca i zaangażowanie pozwoliły im zapisać się w kartach historii klubu.

Drużyna Śląska wielokrotnie miała okazję reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej w europejskich rozgrywkach, zdobywając uznanie i szacunek.

Katedra św. Marii Magdaleny

 

Katedra św. Marii Magdaleny we Wrocławiu gotycki kościół we Wrocławiu, między ulicami Szewską i Łaciarską w pobliżu Rynku, dawniej jedna z dwóch far miejskich (obok kościoła św. Elżbiety), obecnie katedra diecezji wrocławskiej Kościoła Polskokatolickiego w RP, należąca do parafii pod tym samym wezwaniem. Od 1523 pierwsza świątynia protestancka we Wrocławiu.

Piekarnia Natura

 

"Wartością, która jest dla mnie najważniejsza, to dostarczanie Państwu chleba z naturalnych składników, bez sztucznych dodatków.

Cała historia zaczęła się w 2002 roku, kiedy to po długich rozmyślaniach i rozmowach z bliskimi postanowiłem założyć piekarnię. Założenie było proste – chciałem produkować chleb tylko w oparciu o naturalne składniki, bez polepszaczy i sztucznych dodatków. Na początku piekarnia była małym zakładem rzemieślniczym, który mieścił się na ulicy Głogowskiej. Wówczas zatrudnialiśmy kilku pracowników, z czasem jednak wszystko zaczęło nabierać tempa… "

Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Wrocławski

 

Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Wrocławski jest stowarzyszeniem skupiającym artystów Dolnego Śląska. We Wrocławiu działa od marca 1946 roku. Obecnie związek liczy 460 członków. 

ZPAP Okręg Wrocławski mieści się przy uliczce Jatki 1-2 w pięknej kamieniczce, pierwszej od strony ulicy Kiełbaśniczej. Uliczka Jatki w godzinach nocnych jest zamknięta z obu stron. Od ulicy Odrzańskiej strzeże ją stadko zwierząt, które jest jednocześnie pomnikiem o nazwie Ku Czci Zwierząt Rzeźnych.

Jatki to malownicza, 63-metrowej długości, ujęta w dwa rzędy zabytkowych kamienic uliczka, mieszcząca się nieopodal Rynku. Niegdyś pełniła ona jedynie funkcję użytkową - mieszkańcy Wrocławia udawali się na Stare Jatki, aby zrobić zakupy w tamtejszych kramach mięsnych.


Miejskie Przedsiębiorstwo
Wodociągów i Kanalizacji S.A.
we Wrocławiu

 

Istnienie wrocławskich wodociągów liczy się od 1871 roku, kiedy to uruchomiono zakład Na Grobli, jednak historia zaopatrzenia miasta w wodę sięga średniowiecza. Pod obecną nazwą MPWiK działa od 1952 roku. 12 lipca 2011 r. MPWiK Sp. z o.o. zostało przekształcone w spółkę akcyjną Gminy Wrocław.